Statut Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski.
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1
Związek Zawodowy jest dobrowolną, samorządną i niezależną organizacją powołaną do reprezentowania oraz ochrony praw , interesów zawodowych i socjalno-bytowych swoich członków. Związek przyjmuje nazwę: Związek Zawodowy Kolejarzy Małopolski zwany dalej Związkiem.
§ 2
Związek działa na podstawie statutu, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawą o Związkach Zawodowych i innymi ustawami oraz konwencjami międzynarodowymi. Związek jest samorządny, niezależny i samodzielny w swej działalności od administracji rządowej, samorządu terytorialnego i innych organizacji.
§ 3
Związek ma osobowość prawną i działa poprzez organy statutowe. Osobowość prawną posiadają także zakładowe – międzyzakładowe organizacje związkowe.
§ 4
Siedzibą Związku jest miasto Kraków.
§ 5
Zakresem swego działania Związek obejmuje wszystkich zatrudnionych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zgłosili chęć przystąpienia i zostali przyjęci w poczet członków niezależnie od podstawy stosunku pracy i aktualnie wykonywanego zawodu czy pełnionej funkcji.
§ 6
Związek może tworzyć lub przystępować do regionalnych lub ogólnokrajowych federacji i organizacji międzyzwiązkowych.
§ 7
Członkiem Związku może zostać osoba spełniająca warunki określone w § 5, bez względu na formę własności zakładu pracy, w którym jest zatrudniona i podstawę stosunku pracy; która była zatrudniona w zakładzie pracy i przeszła na emeryturę, świadczenie przedemerytalne, rentę lub stała się bezrobotną w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu.
§ 8
Związek jest spadkobiercą i kontynuatorem wieloletnich tradycji branżowego ruchu zawodowego kolejarzy.
§ 9
Związek Zawodowy Kolejarzy Małopolski używa skrótu ZZK Małopolski.
Rozdział II Cele i zadania Związku oraz sposoby ich realizacji
§ 10
Celami Związku w szczególności są:
- reprezentacja i obrona godności swoich członków,
- obrona interesów zawodowych, materialnych i socjalnych członków Związku,
- obrona praw pracowniczych w zakresie wykonywanej pracy zawodowej, statusu materialnego, bezpieczeństwa i higieny pracy,
- prezentowanie stanowiska wobec administracji zakładów pracy zatrudniających członków Związku, samorządu terytorialnego i innych organizacji,
- realizacja innych zadań wynikających z przepisów o związkach zawodowych, rozwiązywaniu sporów zbiorowych, z prawa pracy i ratyfikowanych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.
§ 11
Do zadań Związku w szczególności należy:
- zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym przepisami prawa pracy,
- zajmowanie stanowiska w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw członków Związku,
- uzgadnianie z pracodawcą zasad wykorzystania funduszu socjalnego, zasad przyznawania członkom Związku świadczeń z funduszu socjalnego, zasad gospodarowania funduszem wynagrodzeń i związanej z nim polityki płacowej w zakładzie pracy, ustaleń i zmian systemu wynagradzania oraz związanych z nim regulaminów: premiowania, nagradzania i awansowania,
- współdziałanie z Państwową Inspekcją Pracy oraz innymi organizacjami pracowniczymi w zakresie społecznej inspekcji pracy,
- dbanie o godne warunki życia członków Związku,
- sprawowanie społecznej kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracodawcę zatrudniającego członków Związku,
- sprawowanie kontroli nad realizacją polityki płacowej i socjalnej uzgodnionej z pracodawcą zatrudniającym członków Związku,
- uzgadnianie z pracodawcami zakładów pracy zatrudniających członków Związku regulaminu pracy, zakresu obowiązków pracowników i rozkładu czasu pracy, planów urlopów na zasadach określonych w Kodeksie Pracy,
- podejmowanie działań w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, jak też organizacja lub współudział w organizowaniu imprez rekreacyjnych, turystycznych i kulturalnych.
§ 12
Do osiągnięcia powyższych celów Związek dąży w szczególności poprzez:
- współdziałanie z administracją rządową, samorządową, pracodawcami, dyrekcjami zakładów pracy oraz organizacjami zawodowymi, społecznymi i politycznymi,
- opiniowanie projektów aktów prawnych tj. zarządzeń i rozporządzeń administracji samorządowej i rządowej dotyczących praw i interesów pracowniczych,
- współdziałanie ze służbami bhp oraz Państwową Inspekcją Pracy,
- rozwiązywanie powstałych sporów z pracodawcami, administracją rządową i samorządową na zasadach określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
- współdziałanie z innymi organizacjami związkowymi w kraju i zagranicą,
- prowadzenie działalności gospodarczej dla realizacji celów statutowych,
- prowadzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej dla członków Związku,
- tworzenie funduszy celowych, na które mogą składać się: składki członkowskie, darowizny, zapisy, dotacje, dochody z majątku Związku, dochody z działalności gospodarczej.
§ 13
Związek może podjąć się obrony indywidualnych praw pracownika niezrzeszonego w Związku, jeżeli pracownik zwróci się o taką pomoc. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje Zarząd właściwej Zakładowej -Międzyzakładowej Organizacji Związkowej.
Rozdział III Prawa i obowiązki członków Związku , nabycie i utrata członkostwa
§ 14
Członkostwo nabywa się z chwilą podjęcia przez Zarząd właściwej Zakładowej Organizacji Związkowej uchwały o przyjęciu w poczet członków, po uprzednim złożeniu pisemnej deklaracji. Negatywna decyzja Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Związku nie może być spowodowana względami religijnymi, rasowymi, politycznymi ani przynależnością kandydata do partii politycznej, organizacji społecznej lub zawodowej.
§ 15
Członek Związku ma prawo:
- uczestniczyć w zebraniach Związku,
- wybierać i być wybieranym do wszystkich organów Związku,
- oceniać działalność Związku,
- występować z wnioskami i postulatami do organów Związku,
- korzystać z pomocy organów Związku w ochronie swych praw i interesów pracowniczych,
- korzystać z pomocy materialnej udzielanej przez Związek.
§ 16
Członek Związku obowiązany jest:
- brać udział w pracach Związku,
- przestrzegać statutu i uchwał organów Związku,
- regularnie opłacać składki,
- solidarnie udzielać pomocy innym członkom Związku.
§ 17
- Członkostwo ustaje wskutek:
- pisemnego oświadczenia członka o dobrowolnym wystąpieniu,
- zgonu członka Związku.
- na mocy uchwały Zarządu właściwej Zakładowej Organizacji Związkowej w przypadku:
a) nieprzestrzegania postanowień statutu,
b) czynu godzącego w dobre imię Związku,
c) niepłacenia składek przez okres co najmniej sześciu miesięcy.
2. Wydalonemu ze Związku członkowi przysługuje prawo odwołania do Sądu Koleżeńskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania pisemnej decyzji. Wyrok Sądu Koleżeńskiego jest ostateczny.
Rozdział IV Struktura organizacyjna Związku
§ 18
- Związek celem przybliżenia swej działalności do załóg pracowniczych oraz emerytów zrzesza:
- Zakładowe Organizacje Związkowe zwane dalej ZOZ,
- Międzyzakładowe Organizacje Związkowe zwane dalej MOZ,
- Terenowe Koła Emerytów i Rencistów.
- Zakładowe i Międzyzakładowe Organizacje Związkowe działające u poszczególnych pracodawców w zakładach pracy posiadające uprawnienia określone w ustawie o związkach zawodowych i Kodeksie Pracy, przy czym u danego pracodawcy może działać tylko jedna Zakładowa lub Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski.
Rozdział V Organy Związku
§ 19
- Organami Związku są:
- Zjazd Delegatów,
- Zarząd Główny Związku,
- Główna Komisja Rewizyjna,
- Sąd Koleżeński.
- Kadencja organów Związku trwa cztery lata.
§ 20
Uchwały wszystkich organów Związku zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 50% ogółu członków tych organów, z wyjątkiem podjęcia przez Zjazd Delegatów uchwały o rozwiązaniu Związku oraz uchwał o zmianie treści Statutu. Obrady organów Związku są protokołowane. Wszystkie organy Związku zobowiązane są do składania członkom Związku wyjaśnień i sprawozdań ze swej działalności w trybie określonym przez Zjazd Delegatów.
§ 21
Organy Związku zobowiązane są strzec samorządności i niezależności Związku oraz dobrowolności członkowstwa w Związku. W działalności organy Związku kierują się zasadami demokracji, kolegialności i jawności.
§ 22
- Organy pochodzą z wyboru,
- Wybory odbywają się w oparciu o następujące zasady :
- nie ogranicza się liczby kandydatów,
- głosuje się na poszczególnych kandydatów,
- głosowania są tajne.
- Funkcji w organach Związku nie może pełnić kierownik zakładu pracy zatrudniającego członków Związku.
§ 23
Zjazd Delegatów może odwoływać członków z zajmowanych funkcji przed upływem kadencji w przypadku niewypełniania obowiązków, umyślnego naruszania postanowień statutu i nierealizowania uchwał organów Związku.
§ 24
Członkowstwo w organach Związku wygasa przed upływem kadencji w przypadku:
- ustania członkostwa,
- odwołania przez Zjazd Delegatów w trybie określonym w rozdziale V § 23 Statutu,
- rezygnacji z pełnionej funkcji.
§ 25
- Najwyższym organem Związku jest Zjazd Delegatów. Zjazd Delegatów może być:
- zwyczajny,
- nadzwyczajny.
- Zjazd zwyczajny odbywa się raz na cztery lata i ma charakter sprawozdawczo – wyborczy. W trakcie kadencji Zjazd zwyczajny odbywa się w każdym roku kalendarzowym, ma charakter sprawozdawczy i winien być zwołany w pierwszym półroczu roku kalendarzowego.
- Zjazd nadzwyczajny zwołuje Zarząd Główny na pisemny wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej połowy delegatów w terminie nieprzekraczającym 4 miesięcy od czasu otrzymania wniosku.
§ 26
- Zarząd Główny Związku zwołuje Zjazd Delegatów.
- W Zjeździe Delegatów biorą udział z prawem głosu delegaci wybrani przez ZOZ, MOZ, Terenowe Koła Emerytów na okres kadencji, według zasad określonych w ordynacji wyborczej.
- Osoby zaproszone przez statutowe organy Związku mają prawo uczestniczyć w obradach z głosem doradczym.
- Obradami Zjazdu kieruje Przewodniczący Zjazdu zgodnie z regulaminem obrad.
- Zjazd Delegatów jest prawomocny i zdolny do podejmowania uchwał, jeżeli bierze w nim udział co najmniej 50% delegatów.
§ 27
- Do kompetencji Zjazdu Delegatów w szczególności należy:
- uchwalenie lub zmiana statutu Związku,
- uchwalenie ordynacji wyborczej,
- uchwalenie programu działania Związku,
- uchwalenie regulaminu obrad,
- przyjęcie sprawozdań z działalności Organów Związku oraz bilansu za okres sprawozdawczy,
- na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej udzielenie lub odmowa udzielenia absolutorium Zarządowi Głównemu,
- ustalenie minimalnej wysokości składek członkowskich,
- wybór Prezesa Związku,
- wybór Zastępcy Prezesa,
- wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
- wybór Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego,
- wybór członków Zarządu Głównego,
- wybór członków Komisji Rewizyjnej,
- wybór członków Sądu Koleżeńskiego,
- rozwiązanie związku i likwidacja majątku.
- Do podjęcia uchwały o zmianie Statutu lub uchwały o rozwiązaniu Związku wymagana jest większość 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
Rozdział VI Zarząd Główny Związku
§ 28
W skład Zarządu Głównego wchodzą :
- Prezes Związku,
- Zastępca Prezesa Związku,
- Członkowie Zarządu Głównego w liczbie określonej przez ordynację wyborczą,
§ 29
Zarząd Główny:
- kieruje działalnością bieżącą Związku, określając cele i zadania Związku,
- realizuje uchwały Zjazdu Delegatów,
- zwołuje Zjazd Delegatów, którego termin oraz porządek obrad podaje do wiadomości członków Związku,
- dokonuje podziału mandatów na Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy,
- organizuje działania prawne i akcje protestacyjne dla popierania postulatów związkowych w przypadku sporów zbiorowych,
- dokonuje bieżącej wykładni postanowień statutu i uchwał Zjazdu Delegatów,
- współpracuje z ogólnokrajowymi organizacjami i federacjami związkowymi,
- reprezentuje Związek wobec organów administracji państwowej, samorządowej i innych organizacji,
- składa sprawozdanie ze swej działalności na Zjeździe Delegatów,
- nadzoruje działalność Zarządów ZOZ i MOZ,
- nawiązuje współpracę z innymi Związkami i organizacjami w kraju i poza jego granicami,
- powołuje i rozwiązuje ZOZ i MOZ na terenie działania Związku,
- powołuje Komisje i Zespoły Branżowe oraz zatwierdza ich Regulaminy pracy,
- zarządza finansami i majątkiem Związku poprzez:
- uchwalanie rocznego budżetu i preliminarza wydatków,
- podejmowanie uchwał o nabywaniu lub zbywaniu majątku oraz zobowiązań finansowych Związku,
- kieruje działalnością gospodarczą Związku,
- w celu prawidłowej realizacji zadań Zarząd powołuje Prezydium Zarządu Głównego ZZK.
§ 30
Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.
Rozdział VII Główna Komisja Rewizyjna
§ 31
Główna Komisja Rewizyjna Związku składa się z:
- Przewodniczącego,
- członków Głównej Komisji Rewizyjnej w liczbie określonej przez ordynację wyborczą.
§ 32
Komisja wybiera ze swego grona V-ce Przewodniczącego oraz Sekretarza. Członkowie Komisji nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu Głównego Związku.
§ 33
Do zadań Komisji należy w szczególności:
- kontrolowanie działalności Zarządu Głównego Związku,
- kontrola realizacji uchwał wszystkich organów Związku oraz gospodarki finansowej i majątkowej Związku,
- przedkładanie Zjazdowi Delegatów sprawozdań ze swej działalności,
- przedkładanie Zjazdowi Delegatów wniosku o udzielenie absolutorium za okres sprawozdawczy Zarządowi Głównemu Związku,
- przyjmowanie sprawozdań Zakładowych Komisji Rewizyjnych,
- uczestniczenie w posiedzeniach organów Związku,
- merytoryczny nadzór nad Zakładowymi Komisjami Rewizyjnymi,
- zgłaszanie Zarządowi Głównemu uwag i wniosków oraz zaleceń pokontrolnych dotyczących działalności finansowej i statutowej,
- wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów.
§ 34
Szczegółowe zasady pracy Głównej Komisji Rewizyjnej określa Regulamin uchwalony przez Komisję Rewizyjną i zatwierdzony przez Zjazd Delegatów.
§ 35
Posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.
Rozdział VIII Sąd Koleżeński
§ 36
Dla rozstrzygania spraw spornych pomiędzy członkami Związku oraz wykroczeń członków Związku przeciw postanowieniom Statutu ustanawia się Sąd Koleżeński.
§37
Sąd Koleżeński składa się z :
- Przewodniczącego Sądu,
- Członków Sądu Koleżeńskiego w liczbie określonej przez ordynację wyborczą.
§ 38
Zakres uprawnień oraz zasady działalności Sądu Koleżeńskiego określa Regulamin przyjęty przez Zjazd Delegatów.
Rozdział IX Finanse i majątek Związku
§ 39
Środki finansowe i majątek Związku pochodzą z :
- Ze składek członkowskich,
- Z wpłat członków Związku na określone cele,
- Z darowizn, dotacji, spadków, zapisów,
- Z wpływów z zysków z działalności gospodarczej Związku i podmiotów związanych prawnie ze Związkiem,
- Z nagród,
- Ze zbiórek publicznych.
Rozdział X Zakładowe – Międzyzakładowe Organizacje Związkowe
§ 40
- Podstawową jednostką organizacyjną Związku jest Zakładowa – Międzyzakładowa Organizacja Związkowa.
- Władzami ZOZ – MOZ są:
- Walne Zebranie – Konferencja Delegatów,
- Zarząd Związku,
- Komisja Rewizyjna.
§ 41
Walne Zebranie – Konferencja Delegatów jest najwyższą władzą w ZOZ – MOZ.
§ 42
Do kompetencji Walnego Zebrania – Konferencji Delegatów w szczególności należy:
- uchwalenie ordynacji wyborczej,
- uchwalenie programu działania ZOZ- MOZ,
- uchwalenie regulaminu obrad,
- przyjęcie sprawozdań z działalności Zarządu ZOZ – MOZ, Komisji Rewizyjnej oraz bilansu za okres sprawozdawczy,
- na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielenie lub odmowa udzielenia absolutorium Zarządowi ZOZ – MOZ,
- ustalenie wysokości składek członkowskich,
- wybór Prezesa ZOZ – MOZ,
- wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
- wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
- wybór delegatów na Zjazd ZZK Małopolski.
§ 43
Zarząd Zakładowej – Międzyzakładowej Organizacji Związkowej reprezentuje Związek na terenie zakładu pracy.
§ 44
W zakładach pracy, w których zatrudnieni są członkowie Związku, powołuje się w trybie określonym przez Zarząd Główny Związku, Zakładową – Międzyzakładową Organizację Związkową.
§ 45
Do zadań Zakładowej – Międzyzakładowej Organizacji Związkowej należy w szczególności:
- kierowanie bieżącą działalnością Związku w zakładzie, a w szczególności: realizuje uchwały organów Związku Zawodowego,
- współdziałanie z pracodawcą we wszystkich sprawach dotyczących warunków pracy i bytu członków Związku,
- zajmowanie stanowiska we wszystkich sprawach wynikających ze stosunku pracy dotyczących członków Związku i podejmowanie interwencji w koniecznym zakresie,
- uzgadnianie z dyrekcją zakładu pracy zasad gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych oraz funduszem wynagrodzeń i nadzorowanie sposobu ich realizacji,
- uzgadnianie z dyrekcją zakładu pracy regulaminu pracy, premiowania oraz wszelkich zmian w tym zakresie,
- współdziałanie z dyrekcją zakładu pracy przy ustalaniu rozkładu czasu pracy, zakresu czynności, planów urlopów itp.,
- organizowanie zebrań związkowych na terenie zakładu pracy,
- nadzorowanie działań Społecznej Inspekcji Pracy w zakładzie,
- sporządzanie bilansu i sprawozdania finansowego ZOZ,
- zwoływanie Walnych Zebrań – Konferencji Delegatów,
- dokonywanie rozdziału mandatów na Konferencję Delegatów.
§ 46
Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej zbiera się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
§ 47
Zarząd ZOZ – MOZ w celu pełnej realizacji zadań może powołać Prezydium, określając zakres jego zadań i uprawnień, Zarząd może również powołać zespoły problemowe lub grupy związkowe.
§ 48
- Komisja Rewizyjna ZOZ – MOZ jest organem kontroli wewnętrznej wybieranym na Walnym Zebraniu – Konferencji Delegatów w oparciu o ordynację wyborczą. Pracami Komisji Rewizyjnej kieruje Przewodniczący Komisji.
- Komisja Rewizyjna ze swej działalności przedkłada sprawozdanie Walnemu Zebraniu – Konferencji Delegatów.
§ 49
Do zadań Komisji Rewizyjnej w szczególności należy :
- przeprowadzenie co najmniej raz w roku kontroli ZOZ – MOZ,
- zgłaszanie Zarządowi ZOZ – MOZ uwag i wniosków oraz zaleceń pokontrolnych,
- współpraca z Główną Komisją Rewizyjną ZZK Małopolski,
- wnioskowanie o udzielenie absolutorium Zarządowi ZOZ – MOZ
- w określonych w Statucie przypadkach zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie lub Konferencję Delegatów
Rozdział XI Terenowe Koła Emerytów i Rencistów.
§ 50
- Emeryci, pobierający świadczenia przedemerytalne i renciści zakładów pracy określonych w Statucie mogą organizować Terenowe Koła Emerytów i Rencistów, w celu :
- utrzymywania więzi z ich byłymi zakładami pracy,
- udzielaniu pomocy i sprawowanie opieki nad członkami Związku i członkami ich rodzin,
- organizowanie życia społecznego i kulturalnego środowiska emerytów, pobierających świadczenia przedemerytalne i rencistów.
- Terenowe Koła Emerytów i Rencistów mogą organizować się w strukturach Związku, wówczas obowiązują je zapisy Statutu zawarte w Rozdziale IX Zakładowe Organizacje Związkowe
Rozdział XII Postanowienia końcowe
§ 51
Pracami Związku kieruje Prezes Związku, który równocześni pełni funkcję przysługującą pracodawcy w rozumieniu przepisów prawa pracy.
§52
Do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych upoważnionych jest dwóch członków Zarządu Głównego. W sprawach przekraczających zwykły zakres Zarządu , a zwłaszcza w sprawach nabywania, zbywania i przekazywania trwałych środków majątkowych konieczna jest uchwała Zjazdu Delegatów.
§ 53
Cały majątek Związku służy realizacji i finansowaniu działalności statutowej Związku.
§ 54
W przypadku likwidacji Związku czynności likwidacyjnych dokonuje Komisja Likwidacyjna powołana przez Zjazd Delegatów. Cały majątek Związku Zawodowego zostaje przekazany zgodnie z decyzją podjętą przez ostatni Zjazd Delegatów. Z przeprowadzonych czynności Komisja Likwidacyjna składa sprawozdanie we właściwym sądzie.
§ 56
W sprawach nie uregulowanych w Statucie decyzje w formie uchwały podejmuje Zjazd Delegatów, a w okresie między Zjazdami Zarząd Główny w postaci uchwały, która winna być zatwierdzona na najbliższym Zjeździe Delegatów.