JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Statut Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski.


Rozdział I Postanowienia ogólne


 

§ 1

Związek Zawodowy jest dobrowolną, samorządną i niezależną organizacją powołaną do reprezentowania oraz ochrony praw , interesów zawodowych i socjalno-bytowych swoich członków. Związek przyjmuje nazwę: Związek Zawodowy Kolejarzy Małopolski zwany dalej Związkiem.

§ 2

Związek działa na podstawie statutu, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawą o Związkach Zawodowych i innymi ustawami oraz konwencjami międzynarodowymi. Związek jest samorządny, niezależny i samodzielny w swej działalności od administracji rządowej, samorządu terytorialnego i innych organizacji.

§ 3

Związek ma osobowość prawną i działa poprzez organy statutowe. Osobowość prawną  posiadają także zakładowe – międzyzakładowe organizacje związkowe.

§ 4

Siedzibą Związku jest miasto Kraków.

§ 5

Zakresem swego działania Związek obejmuje wszystkich zatrudnionych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zgłosili chęć przystąpienia i zostali przyjęci w poczet członków niezależnie od podstawy stosunku pracy i aktualnie wykonywanego zawodu czy pełnionej funkcji.

§ 6

Związek może tworzyć lub przystępować do regionalnych lub ogólnokrajowych federacji i organizacji międzyzwiązkowych.

§ 7

Członkiem Związku może zostać osoba spełniająca warunki określone w  § 5, bez względu na formę własności zakładu pracy, w którym jest zatrudniona i podstawę stosunku pracy; która była  zatrudniona w zakładzie pracy i przeszła na emeryturę, świadczenie przedemerytalne, rentę lub stała się bezrobotną w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu.

§ 8

Związek jest spadkobiercą i kontynuatorem wieloletnich tradycji branżowego ruchu zawodowego kolejarzy.

§ 9

Związek Zawodowy Kolejarzy Małopolski używa skrótu ZZK Małopolski.


Rozdział II Cele i zadania Związku oraz sposoby ich realizacji

§ 10

Celami Związku w szczególności są:

  1. reprezentacja i obrona godności swoich członków,
  2. obrona interesów zawodowych, materialnych i socjalnych członków Związku,
  3. obrona praw pracowniczych w zakresie wykonywanej pracy zawodowej, statusu materialnego, bezpieczeństwa i higieny pracy,
  4. prezentowanie stanowiska wobec administracji zakładów pracy zatrudniających członków Związku, samorządu terytorialnego i innych organizacji,
  5. realizacja innych zadań wynikających z przepisów o związkach zawodowych, rozwiązywaniu sporów zbiorowych, z prawa pracy i ratyfikowanych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy.

§ 11

Do zadań Związku w szczególności należy:

  1. zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w zakresie unormowanym przepisami prawa pracy,
  2. zajmowanie stanowiska w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw członków Związku,
  3. uzgadnianie z pracodawcą zasad wykorzystania funduszu socjalnego, zasad przyznawania członkom Związku świadczeń z funduszu socjalnego, zasad gospodarowania funduszem wynagrodzeń i związanej z nim polityki płacowej w zakładzie pracy, ustaleń i zmian systemu wynagradzania oraz związanych z nim regulaminów: premiowania, nagradzania i awansowania,
  4. współdziałanie z Państwową Inspekcją Pracy oraz innymi organizacjami pracowniczymi w zakresie społecznej inspekcji pracy,
  5. dbanie o godne warunki życia członków Związku,
  6. sprawowanie społecznej kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracodawcę zatrudniającego członków Związku,
  7. sprawowanie kontroli nad realizacją polityki płacowej i socjalnej uzgodnionej z pracodawcą zatrudniającym członków Związku,
  8. uzgadnianie z pracodawcami zakładów pracy zatrudniających członków Związku regulaminu pracy, zakresu obowiązków pracowników i rozkładu czasu pracy, planów urlopów na zasadach określonych w Kodeksie Pracy,
  9. podejmowanie działań w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, jak też organizacja lub współudział w organizowaniu imprez rekreacyjnych, turystycznych i kulturalnych.

§ 12

Do osiągnięcia powyższych celów Związek dąży w szczególności poprzez:

  1. współdziałanie z administracją rządową, samorządową, pracodawcami, dyrekcjami zakładów pracy oraz organizacjami zawodowymi, społecznymi i politycznymi,
  2. opiniowanie projektów aktów prawnych tj. zarządzeń i rozporządzeń administracji samorządowej i rządowej dotyczących praw i interesów pracowniczych,
  3. współdziałanie ze służbami bhp oraz Państwową Inspekcją Pracy,
  4. rozwiązywanie powstałych sporów z pracodawcami, administracją rządową i samorządową na zasadach określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
  5. współdziałanie z innymi organizacjami związkowymi w kraju i zagranicą,
  6. prowadzenie działalności gospodarczej dla realizacji celów statutowych,
  7. prowadzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej dla członków Związku,
  8. tworzenie funduszy celowych, na które mogą składać się: składki członkowskie, darowizny, zapisy, dotacje, dochody z majątku Związku, dochody z działalności gospodarczej.

§ 13

Związek może podjąć się obrony indywidualnych praw pracownika niezrzeszonego w Związku, jeżeli pracownik zwróci się o taką pomoc. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje Zarząd właściwej Zakładowej -Międzyzakładowej Organizacji Związkowej.


Rozdział III Prawa i obowiązki członków Związku , nabycie i utrata członkostwa

§ 14

Członkostwo nabywa się z chwilą podjęcia przez Zarząd właściwej Zakładowej Organizacji Związkowej uchwały o przyjęciu w poczet członków, po uprzednim złożeniu pisemnej deklaracji. Negatywna decyzja Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Związku nie może być spowodowana względami religijnymi, rasowymi, politycznymi ani przynależnością kandydata do partii politycznej, organizacji społecznej lub zawodowej.

§ 15

Członek Związku ma prawo:

  1. uczestniczyć w zebraniach Związku,
  2. wybierać i być wybieranym do wszystkich organów Związku,
  3. oceniać działalność Związku,
  4. występować z wnioskami i postulatami do organów Związku,
  5. korzystać z pomocy organów Związku w ochronie swych praw i interesów pracowniczych,
  6. korzystać z pomocy materialnej udzielanej przez Związek.

§ 16

Członek Związku obowiązany jest:

  1. brać udział w pracach Związku,
  2. przestrzegać statutu i uchwał organów Związku,
  3. regularnie opłacać składki,
  4. solidarnie udzielać pomocy innym członkom Związku.

§ 17

  1. Członkostwo ustaje wskutek:
  • pisemnego oświadczenia członka o dobrowolnym wystąpieniu,
  • zgonu członka Związku.
  • na mocy uchwały Zarządu właściwej Zakładowej Organizacji Związkowej w przypadku:

a) nieprzestrzegania postanowień statutu,

b) czynu godzącego w dobre imię Związku,

c) niepłacenia składek przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

  2. Wydalonemu ze Związku członkowi przysługuje prawo odwołania do Sądu Koleżeńskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania pisemnej decyzji. Wyrok Sądu Koleżeńskiego jest ostateczny.

Rozdział IV Struktura organizacyjna Związku

§ 18

  1. Związek celem przybliżenia swej działalności do załóg pracowniczych oraz emerytów zrzesza:
  • Zakładowe Organizacje Związkowe zwane dalej ZOZ,
  • Międzyzakładowe Organizacje Związkowe zwane dalej MOZ,
  • Terenowe Koła Emerytów i Rencistów.
  • Zakładowe i Międzyzakładowe Organizacje Związkowe działające u poszczególnych pracodawców w zakładach pracy posiadające uprawnienia określone w ustawie o związkach zawodowych i Kodeksie Pracy, przy czym u danego pracodawcy może działać tylko jedna Zakładowa lub Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski.


Rozdział V Organy Związku

§ 19

  1. Organami Związku są:
  • Zjazd Delegatów,
  • Zarząd Główny Związku,
  • Główna Komisja Rewizyjna,
  • Sąd Koleżeński.
  1. Kadencja organów Związku trwa cztery lata.

§ 20

Uchwały wszystkich organów Związku zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 50% ogółu członków tych organów, z wyjątkiem podjęcia przez Zjazd Delegatów uchwały o rozwiązaniu Związku oraz uchwał o zmianie treści Statutu. Obrady organów Związku są protokołowane. Wszystkie organy Związku zobowiązane są do składania członkom Związku wyjaśnień i sprawozdań ze swej działalności w trybie określonym przez Zjazd Delegatów.

§ 21

Organy Związku zobowiązane są strzec samorządności i niezależności Związku oraz dobrowolności członkowstwa w Związku. W działalności organy Związku kierują się zasadami demokracji, kolegialności i jawności.

§ 22

  1. Organy pochodzą z wyboru,
  2. Wybory odbywają się w oparciu o następujące zasady :
  • nie ogranicza się liczby kandydatów,
  • głosuje się na poszczególnych kandydatów,
  • głosowania są tajne.
  1. Funkcji w organach Związku nie może pełnić kierownik zakładu pracy zatrudniającego członków Związku.

§ 23

Zjazd Delegatów może odwoływać członków z zajmowanych funkcji przed upływem kadencji w przypadku niewypełniania obowiązków, umyślnego naruszania postanowień statutu i nierealizowania uchwał organów Związku.

§ 24

Członkowstwo w organach Związku wygasa przed upływem kadencji w przypadku:

  1. ustania członkostwa,
  2. odwołania przez Zjazd Delegatów w trybie określonym w rozdziale V § 23 Statutu,
  3. rezygnacji z pełnionej funkcji.

§ 25

  1. Najwyższym organem Związku jest Zjazd Delegatów. Zjazd Delegatów może być:
  • zwyczajny,
  • nadzwyczajny.
  1. Zjazd zwyczajny odbywa się raz na cztery lata i ma charakter sprawozdawczo – wyborczy. W trakcie kadencji Zjazd zwyczajny odbywa się w każdym roku kalendarzowym, ma charakter sprawozdawczy i winien być zwołany w pierwszym  półroczu roku kalendarzowego.
  1. Zjazd nadzwyczajny zwołuje Zarząd Główny na pisemny wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej połowy delegatów w terminie nieprzekraczającym 4 miesięcy od czasu otrzymania wniosku.

§ 26

  1. Zarząd Główny Związku zwołuje Zjazd Delegatów.
  2. W Zjeździe Delegatów biorą udział z prawem głosu delegaci wybrani przez ZOZ, MOZ, Terenowe Koła Emerytów na okres kadencji, według zasad określonych w ordynacji wyborczej.
  3. Osoby zaproszone przez statutowe organy Związku mają prawo uczestniczyć w obradach z głosem doradczym.
  4. Obradami Zjazdu kieruje Przewodniczący Zjazdu zgodnie z regulaminem obrad.
  5. Zjazd Delegatów jest prawomocny i zdolny do podejmowania uchwał, jeżeli bierze w nim udział co najmniej 50%  delegatów.

§ 27

  1. Do kompetencji Zjazdu Delegatów w szczególności należy:
  • uchwalenie lub zmiana statutu Związku,
  • uchwalenie ordynacji wyborczej,
  • uchwalenie programu działania Związku,
  • uchwalenie regulaminu obrad,
  • przyjęcie sprawozdań z działalności Organów Związku oraz bilansu za okres sprawozdawczy,
  • na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej udzielenie lub odmowa udzielenia absolutorium Zarządowi Głównemu,
  • ustalenie minimalnej wysokości składek członkowskich,
  • wybór Prezesa Związku,
  • wybór Zastępcy Prezesa,
  • wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
  • wybór Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego,
  • wybór członków Zarządu Głównego,
  • wybór członków Komisji Rewizyjnej,
  • wybór członków Sądu Koleżeńskiego,
  • rozwiązanie związku i likwidacja majątku.
  1. Do podjęcia uchwały o zmianie Statutu lub uchwały o rozwiązaniu Związku wymagana jest większość 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.

Rozdział VI Zarząd Główny Związku

§ 28

W skład Zarządu Głównego wchodzą :

  1. Prezes Związku,
  2. Zastępca Prezesa Związku,
  3. Członkowie Zarządu Głównego w liczbie określonej przez ordynację wyborczą,

§ 29

Zarząd Główny:

  1. kieruje działalnością bieżącą Związku, określając cele i zadania Związku,
  2. realizuje uchwały Zjazdu Delegatów,
  3. zwołuje Zjazd Delegatów, którego termin oraz porządek obrad podaje do wiadomości członków Związku,
  4. dokonuje podziału mandatów na Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy,
  5. organizuje działania prawne i akcje protestacyjne dla popierania postulatów związkowych w przypadku sporów zbiorowych,
  6. dokonuje bieżącej wykładni postanowień statutu i uchwał Zjazdu Delegatów,
  7. współpracuje z ogólnokrajowymi organizacjami i federacjami związkowymi,
  8. reprezentuje Związek wobec organów administracji państwowej, samorządowej i innych organizacji,
  9. składa sprawozdanie ze swej działalności na Zjeździe Delegatów,
  10. nadzoruje działalność Zarządów ZOZ i MOZ,
  11. nawiązuje współpracę z innymi Związkami i organizacjami w kraju i poza jego granicami,
  12. powołuje i rozwiązuje ZOZ i MOZ na terenie działania Związku,
  13. powołuje Komisje i Zespoły Branżowe oraz zatwierdza ich Regulaminy pracy,
  14. zarządza finansami i majątkiem Związku poprzez:
  • uchwalanie rocznego budżetu i preliminarza wydatków,
  • podejmowanie uchwał o nabywaniu lub zbywaniu majątku oraz zobowiązań finansowych Związku,
  1. kieruje działalnością gospodarczą Związku,
  2. w celu prawidłowej realizacji zadań Zarząd powołuje Prezydium Zarządu Głównego ZZK.


§ 30

Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej  niż raz na kwartał.

 

Rozdział VII Główna Komisja Rewizyjna

§ 31

Główna Komisja Rewizyjna Związku  składa się z:

  1. Przewodniczącego,
  2. członków Głównej Komisji Rewizyjnej w liczbie określonej przez ordynację wyborczą.

§ 32

Komisja wybiera ze swego grona V-ce Przewodniczącego oraz Sekretarza. Członkowie Komisji nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu Głównego Związku.

§ 33

Do zadań Komisji należy w  szczególności:

  1. kontrolowanie działalności Zarządu Głównego Związku,
  2. kontrola realizacji uchwał wszystkich organów Związku oraz gospodarki finansowej i majątkowej Związku,
  3. przedkładanie Zjazdowi Delegatów sprawozdań ze swej działalności,
  4. przedkładanie Zjazdowi Delegatów wniosku o udzielenie absolutorium za okres sprawozdawczy Zarządowi Głównemu Związku,
  5. przyjmowanie sprawozdań Zakładowych Komisji Rewizyjnych,
  6. uczestniczenie w posiedzeniach organów Związku,
  7. merytoryczny nadzór nad Zakładowymi Komisjami Rewizyjnymi,
  8. zgłaszanie Zarządowi Głównemu uwag i wniosków oraz zaleceń pokontrolnych dotyczących działalności finansowej i statutowej,
  9. wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów.

§ 34

Szczegółowe zasady pracy  Głównej Komisji Rewizyjnej określa Regulamin uchwalony przez Komisję Rewizyjną i zatwierdzony przez Zjazd Delegatów.

§ 35

Posiedzenie Głównej Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy.

Rozdział VIII Sąd Koleżeński

§ 36

Dla rozstrzygania spraw spornych pomiędzy członkami Związku oraz wykroczeń członków Związku przeciw postanowieniom Statutu ustanawia się Sąd Koleżeński.

§37

Sąd Koleżeński składa się z :

  1. Przewodniczącego Sądu,
  2. Członków Sądu Koleżeńskiego w liczbie określonej przez ordynację wyborczą.

§ 38

Zakres uprawnień oraz zasady działalności Sądu Koleżeńskiego określa Regulamin przyjęty przez Zjazd Delegatów.

Rozdział IX  Finanse i majątek Związku

§ 39

Środki finansowe i majątek Związku pochodzą z :

  1. Ze składek członkowskich,
  2. Z wpłat członków Związku na określone cele,
  3. Z darowizn, dotacji, spadków, zapisów,
  4. Z wpływów z zysków z działalności gospodarczej Związku i podmiotów związanych prawnie ze Związkiem,
  5. Z nagród,
  6. Ze zbiórek publicznych.


              Rozdział X Zakładowe – Międzyzakładowe Organizacje Związkowe

§ 40

  1. Podstawową jednostką organizacyjną Związku jest Zakładowa – Międzyzakładowa Organizacja Związkowa.
  2. Władzami ZOZ – MOZ są:
  • Walne Zebranie – Konferencja Delegatów,
  • Zarząd Związku,
  • Komisja Rewizyjna.

§ 41

Walne Zebranie – Konferencja Delegatów jest najwyższą władzą w ZOZ – MOZ.

§ 42

Do kompetencji Walnego Zebrania – Konferencji Delegatów w szczególności należy:

  1. uchwalenie ordynacji wyborczej,
  2. uchwalenie programu działania ZOZ- MOZ,
  3. uchwalenie regulaminu obrad,
  4. przyjęcie sprawozdań z działalności Zarządu ZOZ – MOZ, Komisji Rewizyjnej oraz bilansu za okres sprawozdawczy,
  5. na wniosek Komisji Rewizyjnej udzielenie lub odmowa udzielenia absolutorium Zarządowi ZOZ – MOZ,
  6. ustalenie wysokości składek członkowskich,
  7. wybór Prezesa ZOZ – MOZ,
  8. wybór Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
  9. wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  10. wybór delegatów na Zjazd ZZK Małopolski.

§ 43

Zarząd Zakładowej – Międzyzakładowej Organizacji Związkowej reprezentuje Związek na terenie zakładu pracy.

§ 44

W zakładach pracy, w których zatrudnieni są członkowie Związku, powołuje się w trybie określonym przez Zarząd Główny Związku, Zakładową – Międzyzakładową Organizację Związkową.

§ 45

Do zadań Zakładowej – Międzyzakładowej Organizacji Związkowej należy w szczególności:

  1. kierowanie bieżącą działalnością Związku w zakładzie, a w szczególności: realizuje uchwały organów Związku Zawodowego,
  2. współdziałanie z pracodawcą we wszystkich sprawach dotyczących warunków pracy i bytu członków Związku,
  3. zajmowanie stanowiska we wszystkich sprawach wynikających ze stosunku pracy dotyczących członków Związku i podejmowanie interwencji w koniecznym zakresie,
  4. uzgadnianie z dyrekcją zakładu pracy zasad gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych oraz funduszem wynagrodzeń i nadzorowanie sposobu ich realizacji,
  5. uzgadnianie z dyrekcją zakładu pracy regulaminu pracy, premiowania oraz wszelkich zmian w tym zakresie,
  6. współdziałanie z dyrekcją zakładu pracy przy ustalaniu rozkładu czasu pracy, zakresu czynności, planów urlopów itp.,
  7. organizowanie zebrań związkowych na terenie zakładu pracy,
  8. nadzorowanie działań Społecznej Inspekcji Pracy w zakładzie,
  9. sporządzanie bilansu i sprawozdania finansowego ZOZ,
  10. zwoływanie Walnych Zebrań – Konferencji Delegatów,
  11. dokonywanie rozdziału mandatów na Konferencję Delegatów.

§ 46

 Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej zbiera się w miarę potrzeb lecz nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

§ 47

Zarząd ZOZ – MOZ w celu pełnej realizacji zadań może powołać Prezydium, określając zakres jego zadań i uprawnień, Zarząd może również powołać zespoły problemowe lub grupy związkowe.

§ 48

  1. Komisja Rewizyjna ZOZ – MOZ jest organem kontroli wewnętrznej wybieranym na Walnym Zebraniu – Konferencji Delegatów w oparciu o ordynację wyborczą. Pracami Komisji Rewizyjnej kieruje Przewodniczący Komisji.
  2. Komisja Rewizyjna ze swej działalności przedkłada sprawozdanie Walnemu Zebraniu – Konferencji Delegatów.

§ 49

Do zadań Komisji Rewizyjnej w szczególności należy :

  1. przeprowadzenie co najmniej raz w roku kontroli ZOZ – MOZ,
  2. zgłaszanie Zarządowi ZOZ – MOZ uwag i wniosków oraz zaleceń pokontrolnych,
  3. współpraca z Główną Komisją Rewizyjną ZZK Małopolski,
  4. wnioskowanie o udzielenie absolutorium Zarządowi ZOZ – MOZ
  5. w określonych w Statucie przypadkach zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie lub Konferencję Delegatów

Rozdział XI  Terenowe Koła Emerytów i Rencistów.

§ 50

  1. Emeryci, pobierający świadczenia przedemerytalne i renciści zakładów pracy określonych w Statucie mogą organizować Terenowe Koła Emerytów i Rencistów, w celu :
  • utrzymywania więzi z ich byłymi zakładami pracy,
  • udzielaniu pomocy i sprawowanie opieki nad członkami Związku i członkami ich rodzin,
  • organizowanie życia społecznego i kulturalnego środowiska emerytów, pobierających świadczenia przedemerytalne i rencistów.
  1. Terenowe Koła Emerytów i Rencistów mogą organizować się w strukturach Związku, wówczas obowiązują je zapisy Statutu zawarte w Rozdziale IX Zakładowe Organizacje Związkowe


Rozdział XII Postanowienia końcowe

§ 51

Pracami Związku kieruje Prezes Związku, który równocześni pełni funkcję przysługującą pracodawcy w rozumieniu przepisów prawa pracy.

§52

Do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych upoważnionych jest dwóch członków Zarządu Głównego. W sprawach przekraczających zwykły zakres Zarządu , a zwłaszcza w sprawach nabywania, zbywania i przekazywania trwałych środków majątkowych konieczna jest uchwała Zjazdu Delegatów.

§ 53

Cały majątek Związku służy realizacji i finansowaniu działalności statutowej Związku.

§ 54

W przypadku likwidacji Związku czynności likwidacyjnych dokonuje Komisja Likwidacyjna powołana przez Zjazd Delegatów. Cały majątek Związku Zawodowego zostaje przekazany zgodnie z decyzją podjętą przez ostatni Zjazd Delegatów. Z przeprowadzonych czynności Komisja Likwidacyjna składa sprawozdanie we właściwym sądzie.

§ 56

W sprawach nie uregulowanych w Statucie decyzje w formie uchwały podejmuje Zjazd Delegatów, a w okresie między Zjazdami Zarząd Główny w postaci uchwały, która winna być zatwierdzona na najbliższym Zjeździe Delegatów.

Scroll to Top