JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Akcja Honorowego Krwiodawstwa z okazji 20-lecia spółki PKP Intercity S.A. odbyła się m.in. w Krakowie Płaszowie w Mobilnym Punkcie Krwiodawstwa w dniu 9 września 2021.

W przedmiotowej akcji w Krakowie wzięli udział pracownicy PKP Intercity S.A. Zakład Południowy w Krakowie oraz członkowie naszego związku ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków :

–  Piotr Drożyński – Członek Zarządu ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków

–  Monika Górska – Zespół ds. komunikacji ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków

Słodko jest się dzielić. Twoja krew. Moje życie.

Drogi Krwiodawco!

…. w podziękowaniu za twój bezcenny dar…..

– czytam hasła na pudełku i zajadam czekoladę, którą dostałam po donacji. 

„Przyznam szczerze, że czuję się dumna z decyzji, jaką podjęłam. Odwaga. Tylko tyle i aż tyle. Chęć podzielenia się z innymi, tym co mam i mogę własnymi siłami odtworzyć. Spokój. Świadomość, w jakich ekstremalnych sytuacjach ratowania ludzkiego życia moja krew będzie wykorzystana. Znam sytuacje, kiedy to oczekujesz pod drzwiami szpitalnego OIOM-u z bólem, rozpaczą, lękiem w sercu, ale i nadzieją, że przetoczenie krwi uratuje życie członka twojej rodziny. Spełniłam mój obywatelski obowiązek. Za ludzkie łzy. Za nadzieję. Za wiarę. Honorowo dla siebie, dla Was i dla nas wszystkich”.

Monika Górska
Honorowy Dawca Krwi

„Krew oddaję dlatego, że nie da się jej wyprodukować, a jedynie można się nią podzielić z innymi. Uważam, ze każdy człowiek przynajmniej raz w życiu powinien oddać cząstkę samego siebie. To nie boli, a daje ogromną satysfakcję. Zawsze staram się pomagać innym.”

Piotr Drożyński
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia
P
otencjalny dawca szpiku zarejestrowany w DKMS

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50kg, która zakwalifikowana została w trakcie wywiadu lekarskiego przeprowadzanego przed każdą donacją oraz po wypełnieniu kwestionariusza z pytaniami, które mają zagwarantować, że twoja krew będzie bezpieczna dla pacjenta. Szczegółowe warunki konieczne do spełnienia przez dawców opisane są na stronie internetowej regionalnej Stacji Krwiodawstwa. Oddawanie krwi odbywa się w warunkach całkowicie sterylnych i jest bezpieczne.

Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia i odda dobrowolnie, honorowo i nieodpłatnie krew, otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. Poza tytułem i legitymację przysługuje mu:

– posiłek regeneracyjny 4500 kcal,

– bezpłatne wyniki badań diagnostycznych (grupa krwi, morfologia, badania markerów czynników zakaźnych przenoszonych przez krew) – wyniki badań można odebrać po 7 dniach od donacji,

– zwrot kosztów zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy ((Dz. U. nr 60 poz. 281 z późn. zm.; Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.),

– zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi (RCKiK lub TO)

– karta identyfikacyjna grupy krwi (po co najmniej trzykrotnym oddaniu krwi),

– ulga podatkowa – odliczenie wartości oddanej krwi od dochodu (Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych ),

– dwa dni wolne od pracy i nauki wprowadzone w czasie epidemii covid – w dniu donacji i w dniu następnym – każdy dawca otrzymuje zwolnienie lekarskie ze stacji krwiodawstwa – ( § 12 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. Dz. U. nr 60 z 1996 r. poz. 281 oraz ustawa z dnia 21 stycznia 2021r o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.159) dokonująca zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997r (Dz.U. z 2020r poz. 1777).

W przypadku niezakwalifikowania się do oddania krwi lub w przypadku Zgłoszenia się na badania kontrolne dzień wolny nie przysługuje. Wydane zostanie wtedy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub szkole na czas określony.

Krwiodawca po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów (mężczyźni) lub odpowiadające tym ilościom objętości innych składników krwi może otrzymać legitymację i tytuł „Zasłużonego Dawcy Krwi”.

Szczegółowe przywileje dawców opisane pod linkiem: https://rckik.krakow.pl/przywileje-dawcow-2/

Jeśli chcesz dołączyć do społeczności oddającej krew – Złap Czerwoną Nitkę!

Polub Fanpage na facebooku i śledź aktualności na stronie. Więcej o kampanii: „Łączy Nas Czerwona Nitka” oraz o programie polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” przeczytasz tutaj: https://www.twojakrew.pl/laczy-nas-czerwona-nitka/

Więcej zdjęć z Akcji możesz obejrzeć tutaj:
Akcja krwiodawstwa na 20-lecie PKP Inrecity S.A.

Scroll to Top