Akcja Honorowego Krwiodawstwa z okazji 20-lecia spółki PKP Intercity S.A. odbyła się m.in. w Krakowie Płaszowie w Mobilnym Punkcie Krwiodawstwa w dniu 9 września 2021.
W przedmiotowej akcji w Krakowie wzięli udział pracownicy PKP Intercity S.A. Zakład Południowy w Krakowie oraz członkowie naszego związku ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków :
– Piotr Drożyński – Członek Zarządu ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków
– Monika Górska – Zespół ds. komunikacji ZZK Małopolski MOZ PKP Intercity Kraków
„Słodko jest się dzielić. Twoja krew. Moje życie.
Drogi Krwiodawco!
…. w podziękowaniu za twój bezcenny dar…..”
– czytam hasła na pudełku i zajadam czekoladę, którą dostałam po donacji.
„Przyznam szczerze, że czuję się dumna z decyzji, jaką podjęłam. Odwaga. Tylko tyle i aż tyle. Chęć podzielenia się z innymi, tym co mam i mogę własnymi siłami odtworzyć. Spokój. Świadomość, w jakich ekstremalnych sytuacjach ratowania ludzkiego życia moja krew będzie wykorzystana. Znam sytuacje, kiedy to oczekujesz pod drzwiami szpitalnego OIOM-u z bólem, rozpaczą, lękiem w sercu, ale i nadzieją, że przetoczenie krwi uratuje życie członka twojej rodziny. Spełniłam mój obywatelski obowiązek. Za ludzkie łzy. Za nadzieję. Za wiarę. Honorowo dla siebie, dla Was i dla nas wszystkich”.
Monika Górska
Honorowy Dawca Krwi
„Krew oddaję dlatego, że nie da się jej wyprodukować, a jedynie można się nią podzielić z innymi. Uważam, ze każdy człowiek przynajmniej raz w życiu powinien oddać cząstkę samego siebie. To nie boli, a daje ogromną satysfakcję. Zawsze staram się pomagać innym.”
Piotr Drożyński
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia
Potencjalny dawca szpiku zarejestrowany w DKMS
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50kg, która zakwalifikowana została w trakcie wywiadu lekarskiego przeprowadzanego przed każdą donacją oraz po wypełnieniu kwestionariusza z pytaniami, które mają zagwarantować, że twoja krew będzie bezpieczna dla pacjenta. Szczegółowe warunki konieczne do spełnienia przez dawców opisane są na stronie internetowej regionalnej Stacji Krwiodawstwa. Oddawanie krwi odbywa się w warunkach całkowicie sterylnych i jest bezpieczne.
Każdy krwiodawca, który zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia i odda dobrowolnie, honorowo i nieodpłatnie krew, otrzymuje tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. Poza tytułem i legitymację przysługuje mu:
– posiłek regeneracyjny 4500 kcal,
– bezpłatne wyniki badań diagnostycznych (grupa krwi, morfologia, badania markerów czynników zakaźnych przenoszonych przez krew) – wyniki badań można odebrać po 7 dniach od donacji,
– zwrot kosztów zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy ((Dz. U. nr 60 poz. 281 z późn. zm.; Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.),
– zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi (RCKiK lub TO)
– karta identyfikacyjna grupy krwi (po co najmniej trzykrotnym oddaniu krwi),
– ulga podatkowa – odliczenie wartości oddanej krwi od dochodu (Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych ),
– dwa dni wolne od pracy i nauki wprowadzone w czasie epidemii covid – w dniu donacji i w dniu następnym – każdy dawca otrzymuje zwolnienie lekarskie ze stacji krwiodawstwa – ( § 12 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. Dz. U. nr 60 z 1996 r. poz. 281 oraz ustawa z dnia 21 stycznia 2021r o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.159) dokonująca zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997r (Dz.U. z 2020r poz. 1777).
W przypadku niezakwalifikowania się do oddania krwi lub w przypadku Zgłoszenia się na badania kontrolne dzień wolny nie przysługuje. Wydane zostanie wtedy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub szkole na czas określony.
Krwiodawca po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów (mężczyźni) lub odpowiadające tym ilościom objętości innych składników krwi może otrzymać legitymację i tytuł „Zasłużonego Dawcy Krwi”.
Szczegółowe przywileje dawców opisane pod linkiem: https://rckik.krakow.pl/przywileje-dawcow-2/
Jeśli chcesz dołączyć do społeczności oddającej krew – Złap Czerwoną Nitkę!
Polub Fanpage na facebooku i śledź aktualności na stronie. Więcej o kampanii: „Łączy Nas Czerwona Nitka” oraz o programie polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” przeczytasz tutaj: https://www.twojakrew.pl/laczy-nas-czerwona-nitka/
Więcej zdjęć z Akcji możesz obejrzeć tutaj:
Akcja krwiodawstwa na 20-lecie PKP Inrecity S.A.