PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny system długoterminowego i prywatnego oszczędzania dla 11,5 mln pracowników, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo. System PPK jest szansą na podniesienie standardów polskiego rynku pracy, zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia, większe bezpieczeństwo finansowe Polaków i korzyści dla całej gospodarki. PPK są tworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po 60 roku życia lub inne cele określone w ustawie o PPK (Dz.U.2018 poz. 2215) art.2 ust.1 pkt 23 lit. a-c. Informacje dotyczące PPK są dostępne na stronie www.mojeppk.pl i numerem infolinii 800 775 775.
Analizy obecnej sytuacji na rynku wskazują na:
– niską stopę indywidualnych oszczędności,
– wzrost luki w dochodach między okresem pracy zawodowej a emeryturą,
– rosnącą liczbę emerytów i niską liczbę urodzeń,
– większość oszczędności lokowanych jest w krótkoterminowe narzędzia inwestycyjne,
– 75% Polaków nie odkłada w żaden sposób na emeryturę.
Jak działa PPK?
– PPK tworzy Pracodawca
– PPK jest zarzadzane przez instytucję finansową
– Pracodawca zapisuje pracownika do PPK
– Pracownik w każdej chwili może zrezygnować z wpłat do PPK
– Procodawca przekazuje wpłaty na prywatne komto pracownika w PPK
– Pracownik może skorzystać również wcześniej z oszczędności w PPK.
Wpłata finansowana przez pracownika
Osobom zatrudnionym objętym automatycznym zapisem do PPK, które nie złożą deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK, pracodawca jest zobowiązany naliczyć i potrącić wpłatę podstawową
w wysokości wynoszącej 2% wynagrodzenia brutto. Wpłata podstawowa może jednak, w warunkach określonych w ustawie o PPK, zostać obniżona maksymalnie do 0,5% wynagrodzenia brutto. Jednocześnie, każdy uczestnik PPK ma możliwość wnoszenia wpłaty dodatkowej, w wysokości do 2% wynagrodzenia.
Jako wynagrodzenie traktować należy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne
i rentowe uczestnika PPK, bez stosowania ograniczeń dotyczących przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.Wpłaty finansowane przez pracownika naliczane są więc od pensji w kwocie brutto, natomiast potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu, czyli pomniejszają kwotę do wypłaty.
Wpłata finansowana ze środków pracodawcy
Obowiązkowa wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Pracodawca może jednak zadeklarować dokonywanie wpłat dodatkowych, do wysokości 2,5% wynagrodzenia brutto.
Wpłaty dokonywane przez pracodawcę, zarówno te obowiązkowe, jak i fakultatywne, nie są uwzględniane w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podlegają one natomiast opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku doch. – Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.), gdyż łączą się z otrzymaniem przez pracownika nieodpłatnych świadczeń.
Dopłaty ze środków publicznych
Trzecim źródłem finansowania PPK są wpłaty finansowane z budżetu państwa. Obejmują one
w pierwszym rzędzie wpłatę powitalną w wysokości 250 zł, płatną jednorazowo, pod warunkiem, że pracownik przez co najmniej 3 pełne miesiące będzie uczestnikiem PPK i za co najmniej 3 miesiące dokona wpłat podstawowych. Drugim typem zasilenia PPK ze środków publicznych będą dopłaty roczne w wysokości 240 zł. Będą one należne po osiągnięciu ustawowych limitów wpłat finansowanych przez uczestnika PPK oraz podmiot zatrudniający.Oba świadczenia z budżetu państwa podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47f ustawy o podatku dochodowym .
Zwolnienia dla dochodów z PPK
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 58c ustawy o podatku dochodowym dochody uczestnika w związku
z gromadzeniem przez niego środków finansowych w ramach PPK podlegają zwolnieniu od podatku. Wolna od podatku jest także wypłata środków zgromadzonych w PPK, jeżeli:
- zdecyduje się na nią pracownik po osiągnięciu 60. roku życia,
- pracownik po ukończeniu 60. roku życia zawnioskuje o ich wypłatę w formie tzw. świadczenia małżeńskiego, o ile jego małżonek również ukończył 60. rok życia, a świadczenie to będzie wypłacane w co najmniej 120 ratach,
- o wypłacie postanowi uczestnik PPK, który nie ma ukończonych 45 lat, a celem wypłaty jest pokrycie wkładu własnego w inwestycję, która ma być sfinansowana z kredytu (np. budowa lub przebudowa budynku mieszkalnego), pod warunkiem zwrotu środków w wartości nominalnej,
- wypłata nastąpi w przypadku poważnego zachorowania (pojęcie to definiuje ustawa o PPK) uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka, przy czym wypłata nie może przekraczać 25% zgromadzonych środków,
- dojdzie do wypłaty transferowej zgromadzonych środków, czyli ich przekazania np. na inny rachunek PPK albo na rachunek lokaty terminowej lub IKE małżonka zmarłego pracownika.
Autor:
Monika Górska
Źródło:
Małgorzata Rymarz – Gazeta Podatkowa nr 68 (1630) z dnia 2019-08-26
Prezentacja:
Piotr Idzikowski – Przedstawiciel PFR
Czytaj więcej na: www.mojeppk.pl