Na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi Grupa Związkowa ZZK Małopolski zorganizowała wycieczkę dla pracowników PKP intercity oraz WARS do Kopalni Soli w Wieliczce wpisanej jako jedna z pierwszych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sobotni poranek nie zapowiadał dobrego klimatu. Małopolska była spowita chmurami deszczowymi, a słupki termometru nie przekraczały 5 stopni. Mimo tego grupa stawiła się w zapowiedzianym komplecie. Niektórzy z nas przyjechali z Przemyśla, Rzeszowa, ale nie zabrakło też osób z Krakowa i okolic.
W samo południe odebrała nas Pani Przewodnik z długoletnim doświadczeniem w oprowadzaniu grup wycieczek po Kopalni Soli w Wieliczce. Zaczęliśmy naszą przygodę w podziemiach kopalni.
Zaczęliśmy od zejścia po 364 schodach na poziom ok 64 metrów pod ziemię by przeżyć niesamowitą przygodę wśród licznych komór solnych w których znajdują się rzeźby solne, które przedstawiają historię powstania kopalni oraz historii naszego kraju.
W ciągu 3 godzinnego zwiedzania przeszliśmy około 3 kilometrów pokonując około 800 schodów w dół kopalni dochodząc do poziomu 3. Kopalnia ma 9 poziomów, a trasa wycieczki to tylko około 1 procent całej kopalni. Według Pani Przewodnik to nie ma osoby która poznała by tę kopalnie w 100 %.
W Kopalni oprócz komór poświęconych największym z naszych Polaków oraz wielu miejsc związanych historycznie z naszym krajem mogliśmy podziwiać kilka kaplic stworzonych w bryłach solnych. Najsłynniejszą z nich to Kaplica św. Kingi gdzie znajdują się jej relikwie. Jest to podziemna świątynia, o wymiarach ok. 54 m długości, ok. 18 m szerokości i ok. 12 m wysokości. Kaplica znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji wielickiej kopalni. Posadzka jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole sporządzone są z solnych kryształów. W kaplicy znajdują się płaskorzeźby ilustrujące wydarzenia z kart Nowego Testamentu (m.in. Ucieczka do Egiptu, Dwunastoletni Chrystus nauczający w świątyni, Ostatnia Wieczerza) i bożonarodzeniowa szopka. Ołtarz główny dłuta górnika Józefa Markowskiego składa się z rzeźby głównej – św. Kingi oraz dwóch bocznych – św. Józefa oraz św. Klemensa. Od 1999 roku w kaplicy znajduje się solny pomnik Jana Pawła II, dłuta górnika rzeźbiarza Stanisława Anioła. W kaplicy odbywają się coniedzielne msze święte oraz uroczystości z okazji imienin patronki św. Kingi oraz św. Barbary, a także pasterki. Z uwagi na doskonałą akustykę w kaplicy odbywają się również koncerty.
Po około trzech godzinach miłego spaceru wśród magicznych rzeźb krasnali, skarbników licznych tuneli oraz podwodnych jezior w dobrym mikroklimacie, bez opadów oraz przyjemną temperaturą oscylującą na poziomie około 16 stopni wyjechaliśmy napowierzchnie kopalnianą windą „pędzącą” z prędkością 4 m/s.
Kopalnia oferuje również w swojej ofercie trasę górniczą w której otrzymujemy roboczy strój, kask, lampa – wyruszający pod ziemię turyści otrzymują ekwipunek godny górników, a wiec trasa dla osób chcących przeżyć niezapomniane chwile jako Górnik.
Po tak aktywnym wypoczynku naładowaliśmy baterię na kolejny tydzień 🙂
Autor:
Tomasz Surówka
Więcej zdjęć:
Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce