W wyniku przeprowadzonego postępowania zakupowego w ramach Grupy Zakupowej PKP S.A. instytucją finansową zarządzającą i prowadzącą PPK (Zarządcą) w spółce PKP Intercity S.A. zostało Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A. (dalej: TFI PZU S.A. ). Do obowiązków Zarządcy PPK należeć będzie gromadzenie, przechowywanie na indywidualnych kontach uczestników PPK oraz inwestowanie kapitału z tytułu wpłat PPK. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A. to jedno
z największych – pod względem wartości zarządzanych aktywów – towarzystw inwestycyjnych w Polsce. Należy do grupy PZU S.A, a na rynku działa od 1999r.
Jak korzyści płyną dla pracownika z uczestnictwa w PPK ?
- do twoich oszczędności prawie drugie tyle dopłacają pracodawca i państwo,
- pieniądze na rachunku w PPK mają być pomnażane, dając szansę na dodatkowe zyski,
- odłożone pieniądze będzie można podjąć w każdej chwili, jeśli zmusi cię do tego sytuacja życiowa,
- można wykorzystać oszczędności jako wkład do kredytu na mieszkanie,
- oszczędzając do 60 r.ż. zyskujesz dodatkowe pieniądze po zakończeniu aktywności zawodowej.
Kiedy można wypłacić pieniądze zgormadzone w PPK?
Głównym założeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest oszczędzanie do 60 r.ż. i dokonanie wypłaty po 60 r.ż, ale istnieje również możliwość wypłat przed 60 r.ż bez ponoszenia dodatkowych kosztów tej operacji w przypadku choroby lub pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu. W innych przypadkach wcześniejsza wypłata wiąże się z zapłatą podatku od zysku.
Wypłata po 60 roku życia:
- wypłata 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach przez kolejne 10 lat,
- wypłata całości wiąże się z zapłatą 19% podatku od zysków z oszczędności.
Wypłata przed 60 rokiem życia:
- wypłata 25% środków na pokrycie kosztów leczenia w razie poważnej choroby uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka,
- wypłata 100% środków dla osób przed ukończeniem 45 lat na pokrycie wkładu własnego
w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania lub budowę domu; środki te należy zwrócić na rachunek w PPK w ciągu 15 lat; - zwrot wszystkich oszczędności wiąże się z pomniejszeniem o kwotę dopłaty ze strony państwa oraz zapłatą podatku od zysków, a 30% kwoty, którą wpłacił na rachunek w PPK pracodawca trafi na indywidualne konto w ZUS.
Oszczędności uczestnika w PPK są dziedziczone i wolne od zajęć komorniczych (za wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych), jak i wolne od podatku od zysków kapitałowych (przy wypłatach ratalnych po 60 r.ż.).
Co ze środkami PPK w przypadku zmiany Pracodawcy?
Pracodawca decyduje o wyborze instytucji zarządzającej kapitałem z tytułu wpłat PPK. Może więc tak się zdarzyć, że po u kolejnego Pracodawcy wpłaty te obsługuje inny Zarządca. W takim przypadku można przenieść środki do aktualnego Zarządcy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Uczestnik programu PPK ma również prawo do posiadania wielu indywidualnych kont PPK, aczkolwiek w tym przypadku należy liczyć się z faktem, że brak bieżących wpłat od Pracodawcy na dany rachunek PPK powoduje wzrost kosztów utrzymania takiego rachunku. Pracodawca w każdej chwili może zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK bez ponoszenia kosztów.
Jak przedstawiają się wypłaty z pensji?
Reguły inwestowania w PPK.
Do dyspozycji uczestników PPK oddany zostanie nowoczesny i przyjazny serwis inPZU.pl. Za jego pośrednictwem można będzie sprawdzić stan rachunku w PPK, zmienić dane osobowe, złożyć dyspozycje dotyczące wpłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu z PPK, a także wskazać osoby uprawnione do otrzymania oszczędności z PPK w razie śmierci uczestnika. Dostęp do serwisu uzyskamy po wpisaniu loginu uczestnika PPK na stronie internetowej: mojepzu.pl/PPK albo w serwisie inPZU.pl.
Każdy uczestnik programu PPK jest zapisywany automatycznie wg daty urodzenia do danego funduszu w TFI PZU S.A. Posiadając dostęp do indywidualnego konta PPK można to przypisanie zmienić i wybrać inny fundusz. Zarządca posiada aktualnie w ofercie 16 funduszy inwestycyjnych o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych tj: bardziej agresywne, bądź odwrotnie – bardziej stabilne. Dla programu PPK dedykowane jest 8 subfunduszy zdefiniowanej daty, jak niżej:
Opłaty z tytułu zarządzania kapitałem z tytułu wpłat PPK pobierane przez TFI PZU S.A. wynoszą:
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A zniosło opłaty z tytułu zarządzania do dnia 30.06.2020.
Korzyści z wyboru inPZU.pl
Autor:
Monika Górska
Źródło:
PZU S.A. Kraków Karolina Szczurek – Kufta